فیلتر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از فیلتر صنعتی چیست و چه کاربردی داد؟ این از آن دسته سوالاتی است ‌که بسیاری از صنعتگران  به دنبال جواب برای آن می گردند. در بیان کلی فیلتر صنعتی از جمله لوازمی است که وظیفه آن ایجاد مانع برای حرکت ذرات جامد معلق موجود در سیالاتی از قبیل مایعات یا گاز ها  می‌باشد. فیلترهایی که در صنایع استفاده می شود فرآیند تصفیه سیالات را به دو صورت برعهده می‌گیرند. بعضی از فیلتر ها عمل تصفیه را هنگامی که سیال در حال حرکت و خروج است. انجام می دهند. اما برخی دیگر از فیلترها وجود دارند که با قطع شدن جریان سیال، فرآیند تصفیه را انجام میدهند. حال می خواهیم ببینیم  ویژگی منحصر به فرد یک فیلتر صنعتی چیست؟  عمل تصفیه سیال عبوری چگونه توسط این فیلترها انجام می‌پذیرد؟

 

انواع فیلتر صنعتی (برحسب کاربرد)

تمامی سیالاتی که در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند به دو صورت گاز و مایع هستند. هر کدام از آن ها دارای ویژگی ذاتی و خواصی فیزیکی و شیمیایی هستند و با این توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی، فیلتر های گوناگونی نیز ساخته شده است.

 

انواع فیلترهای صنعتی براساس کاربرد:

 • فیلتر هوا
 • فیلتر روغن
 • فیلترهای گاز

 

ویژگی اصلی فیلتر صنعتی

یک فیلتر صنعتی از قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی ساخته شده است‌. یک فیلتر ها باید به گونه ای ساخته و پرداخته شود که هم از عبور مواد جامد موجود در سیال جلوگیری کند و هم بتواند محلول باقی مانده را تصفیه نماید.

 

وظایف فیلتر صنعتی

1- فرآیند تجزیه جامدات از مایعات

وظیفه ی اصلی یک فیلتر جدا کردن جامد موجود در سیال است. و کیفیت انجام این فرآیند بستگی به تماس غشاء و پوسته فیلتر با یکدیگر دارند، این تماس باید به گونه ای باشند که این فرآیند را به خوبی انجام دهند.

 

2- جلوگیری از انسداد

در بعضی از فیلتر های صنعتی در هنگام فرآیند جداسازی مواد جامد، منافذ عبور سیالات و محلول کیپ شده و  باعث عدم عبور سیالات می‌شوند‌. در نتیجه یک فیلتر مناسب و استاندارد باید به گونه ای ساخته و پرداخته شده باشد تا در هنگام تفکیک کردن بخش جامد از بخش سیال، به راحتی دچار انسداد نشود.

 

3- تخلیه و تمیز کاری

اگر از فیلترهای دائمی استفاده شود، باید پوسته این فیلتر به گونه ای تخصصی و استاندارد طراحی شده باشند که امکان تمیز کاری منافذ و محل عبور سیالات را فراهم کند.

فیلتر صنعتیانواع فیلترهای صنعتی

 • مانومتر یو شکل
 • فیلتر های کربن
 • پیش فیلتر های فلزی
 • فیلتر های کیسه ای ایستاده_استوانه ای
 • فیلتر های هوای خشک
 • فیلتر های پلیتد
 • فیلتر های حرارتی
 • فیلتر های V شکل فشرده
 • فیلتر های هیبرید
 • پیش فیلتر های الیاف شیشه ای
 • جدا کننده آب و گازوئیل
 • فیلتر های پاکتی_پانلی
 • فیلتر های استوانه ای
 • فیلتر های هپا
 • فیلتر های تخت فشرده
 • فیلتر جداکننده ی هوا و روغن
 • فیلتر های کیسه ای
 • فیلتر های اولپافیلترروغن صنعتی
 • فیلتر های لانه زنبوری
 • فیلتر های کارتریج

 

میزان تاثیر انواع فیلتر صنعتی در پاکسازی غبار و ذرات هوا 

 • فیلتر با میزان تاثیر:۹۰ الی ۹۵%
 • فیلتر با میزان تاثیر:۸۰ الی ۸۵%
 • فیلتر با میزان تاثیر:۶۰ الی ۶۵%

 

هرکدام از این فیلترها دارای ظاهری یکسان و کابردی متفاوت هستند. در طرف دیگر فیلتر صنعتی، لاستیک سیلینگ قرار دارد. که پس ازنصب در فیلتر خانگی این لاستیک سیلینگ باعث شده تا هوای فیلتر نشده به فضایی که فیلتر شده است وارد نشود. هر دستگاه صنعتی  از فیلتر مخصوص به خود استفاده می کند.

 

فیلتر های (سپریتور)

این فیلتر در کمپرسور ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، و جهت جداساز هوا از روغن استفاده میگردند.مدیای این نوع از الیاف از جنس میکرو فایبر گلاس است.

 

فیلتر (گاز خشک)

از این نوع فیلتر برای حذف رطوبت و مواد جامد از گاز می‌باشد. این فیلتر در سه مدل تولید می شود . و مدیای آن از جنس الیاف سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس و نمد پلی استر است.

انواع مدل های فیلتر گاز خشک

 • ۴۵ _ ۶۵ _ ۱۵۰ psi
 • ۱۵۰ _ ۲۵۰ _ ۳۰۰ psi
 • ۴۰۰ _ ۶۰۰ _ ۱۰۵۰ psi

 

فیلتر های (کیسه ای)

این نوع فیلتر درز مدلهای مختلفی ساخته می شود:

 • تک حلقه
 • چند حلقه
 • یک سرباز
 • دو سرباز

فیلتر صنعتیدر این نوع فیلتر صنعتی، در شرایط متفاوت از الیاف تفلون، در دمای ۱۵۰ درجه ی سانتیگراد از الیاف پلی استر و در دمای بالای۱۵۰ درجه سانتیگراد از الیاف نومکس، استفاده می‌کنند

 

(میکرو فیلتر ها)

این نوع فیلترها  توانایی جدا سازی و حذف روغن و رطوبت از گاز را نیز دارا هستند.

 

(پیش فیلتر صنعتی)

تاثیر این نوع از فیلترهای صنعتی  از ۴۰ الی ۴۵ درصد است و در اولین مرحله از فیلتراسیون و برای حذف ذرات، استفاده می شود. کاربرد اصلی آن افزایش کارکرد و عمر فیلتر های تهویه‌ی صنعتی می‌باشد. در این پیش فیلتر ها از الیاف شیشه ای، الیاف پلی استر و وایر مش های فلزی استفاده می‌کنند. این پیش فیلتر های صنعتی در دو شکل چین خورده یا تخت اند که در درون قاب هایی از جنس مقوا، پلاستیک و فلزی هستند.

 

فیلتر های (روغن هیدرولیک)

از این فیلتر برای حذف ذرات جامد از مایع استفاده می‌شود. در این نوع فیلتر صنعتی از کاغذ سلولزی، الیاف میکرو فایبر گلاس، با مش یک میکرون به بالا و جنس وایر مش و پلی استر استفاده می‌گردد.

 

فیلتر های (کربن اکتیو)

این فیلتر ها به شکل های قابی و استوانه ای ساخته می‌شوند و برای حذف رطوبت از گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

فیلتر های (تهویه ی صنعتی)

بازدهی این نوع فیلتر بین ۵۰ الی ۹۹٫۹ درصد است و در شکل های پاکتی، کارتریجی، لانه زنبوری و کیسه ای تولید می‌شود.  در این فیلتر های تهویه ی صنعتی از سلولوزیک، فایبرگلاس و الیاف پلی استر استفاده می‌شود.

فیلتر صنعتیفیلتر های (میکروتاپ)

این فیلترها همانطور که از میکرو تاپ در اسم آن استفاده کرده اند نشان دهنده‌ی دقت بالای فیلتر در تصفیه ی ذرات است. این نوع فیلترها یک بار مصرف بوده و قیمت آن معمولا گران تر از سایر فیلترهای صنعتی است.

موتورهای احتراق داخلی همیشه در شرایط سخت و دماهای بالا کار می کنند و اجزای موتور به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای بالا ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند و آسیب ببینند. این قطعات را نمی توان با عبور آب یا جریان هوا خنک کرد زیرا جریان هوا باعث می شود این قطعات با اکسیژن هوا ترکیب شده و خیلی سریع فرسوده شوند، برای این کار باید از مایعی استفاده کنید که خواص ویژه ای داشته باشد. علاوه بر خنک کردن، می تواند کارهای مهم دیگری را نیز انجام دهد. بهترین مایعی که می تواند تمام این وظایف را به خوبی انجام دهد روغن موتور است. یکی از مهمترین خواص روغن موتور این است که مقاومت بالایی در برابر حرارت زیاد دارد. سرعت تبخیر بسیار پایین است.

همانطور که گفته شد روغن موتور کارکردهای بسیار مهمی دارد. روغنکاری علاوه بر خنک سازی قسمت های داخلی موتور، باعث روانکاری اجزای موتور و کاهش اصطکاک برای جلوگیری از آسیب ناشی از اصطکاک می شود. یکی دیگر از فرآیندهایی که هنگام عبور روغن و در تماس با قطعات موتور رخ می دهد، شستشو و از بین بردن کثیفی است، روغن سطوح قطعات را تمیز می کند و همیشه از رسوب ناخالصی ها در اجزای موتور به دلیل حرارت و کارایی بالا موتور ایجاد می شود. در شرایط نامساعد از شستشوی روغن و حفظ ذرات ریز و درشت جلوگیری می کند، قطعا لازم است که غلظت این ذرات از حد معینی فراتر نرود، برای رسیدن به این هدف از قطعه ای به نام فیلتر روغن استفاده شود این قسمت تصفیه کننده روغن موتور را جذب می کند و ناخالصی های روغن را جذب می کند و روغن تمیز را به چرخه شستشو و تمیز برمی گرداند تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد و از راندمان سیستم روغن کاری کاسته نشود.

 

فیلتر روغن

به طور کلی، نقش اصلی فیلتر روغن، تصفیه روغن موتور است و یکی از عوامل مهم در طول عمر بیشتر روغن، خلوص آن است. به عنوان مثال برای آلودگی نفتی می توان آلودگی ناشی از عملکرد بالای موتور را نام برد. دوده و گرد و غبار حاصل از احتراق از دیگر آلاینده های روغن موتور هستند. با گذشت زمان، این آلاینده ها می توانند مسیر تامین روغن موتور را مسدود کرده و آسیب جدی به خودرو وارد کنند.

برای اینکه این روغن به خوبی تصفیه شود لازم است روغن از مسیر فیلتر عبور کند.

فیلتر های (مواد سوختی)

برای فیلتراسیون بنزین، مازوت و سایر ساخت‌های آلی، از فیلتر‌های صنعتی ظریف و لوله ای و نمدی استفاده می‌گردد. این فیلتر ها سوخت را تصفیه می‌کنند و سایر مواد نامطلوب را از آن حذف می‌کنند.

 

عوامل مهم در انتخاب انواع فیلتر صنعتی

 •  محیط اطراف فیلتر  (دما،جرم جریان، رطوبت و..)
 • خصوصیات ذرات (نوع مواد ذرات، توزیع اندازه، اندازه ذرات و …)
 • پیکربندی فیلتر‌ها

 

فیلتراسیون صنعتی چیست؟

فیلتراسیون صنعتی سیستمی است که از طریق آن صنایع محصولات خود را از زباله ها و بقایای وسایل تولید و همچنین سایر مواد زائد جدا می کنند. فیلتراسیون همچنین بر محصول نهایی تصفیه شده و حذف و خشک کردن موثر ضایعات برای دفع ایمن تمرکز دارد. سیستم‌های فیلتراسیون صنعتی به یک نوع محدود نمی‌شوند و بسته به نیاز کسب‌وکار می‌توانند به‌صورت استارت یا پیوسته عمل کنند.

 

کدام صنایع از فیلتراسیون استفاده می‌کنند؟

فیلتراسیون بخش ضروری بسیاری از صنایع است، از جمله برخی از آنها که شما در نظر نمی گیرید. صنایعی مانند معدن، مدیریت پسماند مایع، گاز طبیعی، بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی، آب و تولید برق تجدیدپذیر همگی از سیستم های فیلتراسیون هنگام تولید محصولات خود استفاده می کنند.

 

انواع مختلف فیلتراسیون صنعتی چیست؟

فیلترهای مورد استفاده در صنعت معمولاً به دلیل نیروی محرکه خصوصیات فیلتراسیون آنها نامگذاری می شوند. با این حال، آنها همچنین ممکن است به دلیل ویژگی های مکانیکی و فیزیکی خود طبقه بندی شوند. برخی از نمونه های فیلتراسیون صنعتی عبارتند از:

 

فیلترهای جاذبه

رایج ترین شکل فیلتر صنعتی، فیلترهای گرانشی، از کشش گرانشی طبیعی برای جدا کردن جامدات از مایع و فیلتر کردن زباله ها و رسوبات از محصولات استفاده می کند. با اعمال فشار گرانشی شدید، ابزارهایی مانند سانتریفیوژهایی که 3000 نیروی گرانشی تولید می‌کنند، می‌توانند مواد را بر اساس چگالی جدا کرده و به طور موثر ضایعات را از محصول نهایی حذف کنند.

 

فیلترهای فشار/خلاء

فیلترهای فشاری یا خلاء که به سرعت به روش ترجیحی فیلتراسیون در بسیاری از صنایع تبدیل می‌شوند، از نیروی باورنکردنی برای کشیدن مواد از طریق یک پارچه یا محیط تصفیه استفاده می‌کنند تا آنها را از هر محصول زائدی که ممکن است در طول تولید جمع‌آوری شده باشد جدا کند. جداسازی لجن، به ویژه در مدیریت فاضلاب و معادن، یکی از بخش های ضروری فرآیند تولید است.

 

فیلترهای برگ

فیلترهای برگ که به دلیل ورقه های فلزی نازک موجود در داخل نامگذاری شده اند، انتخاب اصلی برای روغن های خوراکی و صنایع غذایی هستند. حاوی پشته های عمودی تا 60 برگ، از فشار استفاده کنید تا مایع را از طریق توری ظریف فیلتر کنید و هر گونه زباله موجود در آن را بگیرید. سپس مایع تصفیه شده از طریق یک مخزن نگهدارنده در حالی که محصول زائد خارج می شود، منتقل می شود.

 

فیلترهای خلاء درام دوار

فیلترهای خلاء درام دوار در صنایعی که نیاز به چرخش ثابت برای فیلتراسیون دوغاب با ویسکوزیته بالا دارند، یکی از گزینه‌های استخراج معدن یا تولید انرژی تجدیدپذیر است. همانطور که درام می چرخد، فشار نیمه خلاء دوغاب را از طریق یک شبکه مشبک ریز وارد می کند و رسوباتی را روی سطح درام ایجاد می کند. سپس اینها برای دفع سریع و آسان بسته بندی می شوند.

 

درباره فیلتراسیون صنعتی برای کسب و کار خود بیشتر بدانید

انواع زیادی از سیستم های فیلتراسیون صنعتی در دسترس هستند – فقط باید یکی را برای نیازهای صنعت خود پیدا کنید. در Interfil، ما می دانیم که سیستم های فیلتراسیون صنعتی ایمن و کاربردی چقدر برای شرکت شما حیاتی هستند. با بیش از 35 سال تجربه، ما می توانیم به شما کمک کنیم تا یک سیستم فیلتراسیون را پیدا کنید تا کسب و کار خود را به بهترین شکل ممکن کنید. همین امروز با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا بتوانیم به شما در انتخاب هوشمندانه فیلتراسیون برای شرکتتان کمک کنیم. تامین و ساخت انواع فیلتر های استاندارد خاص صنعتی خارجی و ایرانی برای تمامی دستگاه های صنعتی را به ما بسپارید .

5/5 - (60 امتیاز)