بلبرینگ چشمی شرکت تامین روانکار کارو

بلبرینگ های اتصالات

بلبرینگ چشمی یا سیبک و کاربرد آن در صنعت چگونه است؟؟ ر مقالات قبلی با انواع بلبرینگ ها و رولبرینگ ها آشنا شدیم . برای اطلاعات بیشتر ۳ مقاله [ سیر تا پیاز بلبرینگ ها ] و [ بلبرینگ به زبان ساده ] و [ همه چیز در مورد رولبرینگ های صنعتی ] را مطالعه کنید . در بلیرینگ چشمی استفاده از روانکار مناسب بسیار حائز اهمیت است می‌توانید برای خرید بهترین روانکار اصل و درجه یک به نمایندگی شرکت نیناس مراجعه نمایید.

اما در صنعت گاهی برای ایجاد اتصالات نیاز داریــم از نوعی مکانیزیم استفاده کنیــم که بتوانیــم دو وظیفه اتصال و لغزش را ترکیب کنیم که این نیاز باعث پیدایش بلبرینگ های اتصالات شد . بلبرینگ های اتصالات با نام های مختلفی مانند : بلبرینگ مفصلی ، بلبرینگ سرجک ، بلبرینگ قورقوری ، بلبرینگ چپقی و … شناختـــه می شوند .

بلبرینگ چشمی یا سیبک و کاربرد آن در صنعت و در انگلیسی با نام بلبرینگ راد اند که به صورت  Rod Ends Bearing نوشتــه می شوند شناختــه می شوند  . بلبرینگ راد اند در طیف وسیعی از صنعت کاربرد دارد و بیشترین کاربرد آن بیشتر در صنعت خودرو می باشد که یک مورد آن استفاده در سیبک فرمان میباشد . در ادامه آن را بیشتر توضیح می دهیـــم .

بلبرینگ سرجک یا مفصلی

سیبک فرمان چیست ؟

همانطور که احتمالاً می دانید کار سیبک فرمان اتصال چرخ های خودرو به سیستم تعلیق خودرو می باشد به طوریکه همانند یک محور چرخشی عمل می کند و در هنگام پیچاندن فرمان و عبور از روی دست اندازها نیـــروهای وارده را تحمل می نماید.

سیبک در خودرو نقش بسیــار مهمی را ایفا میکند اگر به هر دلیل سیبک خودرو خراب بشود و نسبت به تعویض آن اقدام نگردد ، دیگر  فرمان خودرو در هدایت خودرو نقشی ندارد و واقع ناگواری در انتظار راننده سهل انگار است.

شکل سیبک فرمان چپـــقی شکل است کــه یک گوی فلزی در درون یک کاسه است که بخوبی آب بندی شده است سیبک های که امروزه در خوردرو ها تولید میشود نیازی به نگهداری چندانی ندارند و تنها در صورت خرابی کاملا عوض میشوند اما در خودرو های قدیمی تر سیبک ها نیاز به مراقبت و گریس کاری داشتند . در تصویر زیر شکل سیبک فرمان را مشاهده می کنیــد .

سیبک فرمان

کاربرد بلبرینگ های سرجک و مفصلی در صنعت 

کاربرد بلبرینگ های اتصالات مانند سرجک ، مفصلی و … در مکانیزیم هایی هست که اتصال باید بتواند نا همراستایی شفت را تحمل کند . در مکانیزم هایی  که هم باید نیرو ها در جهت شعاعی و هم در جهت محوری تحمل شود و همچنین باید یک اتصال با اطمینان داشته باشیم استفاده از بلبرینگ های سرجک ، مفصلی و … یک انتخاب درست است .

استفاده از بلبرینگ های سرجک و مفصلی  سبب می شود که بتوانیــم نیروها را هم در جهت شعاعی و هم در جهت محوری مهار کنیــم . بلبرینگ سیبک که یک نوع از بلبرینگ های اتصالاتی است ، نیروهای وارد شده در پیچیدن خودرو در پیچ ها  و عبور از روی یک دست اندازهـــا را به راحتی تحمل می کند و همچنین  بلبرینگ سیبک میتواند  لقی بسیار کمی دارد و این لقی را با گذشت زمان نیز حفظ می کند .

یکی از کاربرد های این نوع از بلبرینگ ها در مکانیزم درب اتوبوس است . که در ویدئو زیر می توانید آن را مشاهده کنید .

 

انواع بلبرینگ مفصلی و سرجک

میتوان گفت بیشترین کاربرد بلبرینگ اتصالات در صنعت مربوط به نوع بلبرینگ مفـصـلی و سرجک است .

بلبـرینـگ مفـصـلی در دو زیر تولید میشود .

  • بلبرینگ مفصلی نری
  • بلبرینگ مفصلی مادگی

بر دوستان اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهم انتــهای بلبرینگ مفصلی نری بصورت پیچ است و انتهای بلبـرینگ مفـصـلی مادگی بصورت مهره میباشد .  بلبرینگ های مفصلی نام دیگری هم دارند کـــه گاهی اوقات در صنعت از آنهــا استفاده میشود مانند بلبرینگ سرجک و بلبرینگ قورقوری که همگـــی مشخص کننده یک محصول می باشند .

برای آشنایی با بلبرینگ خطی و بال بوشینگ و کاربرد ان در صنعت  روی لینک کلیک کنید.

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.