مقالات

بلبرینگ سرامیکی

Ceramic bearings

هر آنچه در مورد  ” بلبرینگ سرامیکی ” باید بدانید:

بلبرینگ سرامیکی که شامل بلبرینـگ سرامیـکی و رولبرینگ سرامیکی می باشند امروزه کاربرد زیادی در صنعت دارند بیرینگ های های سرامیکی به علت قابلیت تحمل بار زیاد و کار در سرعت های بالا و دمای بالا مورد استفاده قرار میگیرند. طول عمر بالا احتیاج کم به روانکاری دامنه استفاده از مزایای این بیرینگ ها میباشد. روانکارها یکی عوامل موثر در نحوه‌ی عملکرد بلبرینگ‌های سرامیکی می‌باشند و میزان کیفیت آن بر قیمت آن موثر است می‌توانید برای تهیه جنس مرغوب و با کیفیت آن می‌توانید به نمایندگی ایرانول مراجعه نمایید.

بعلت عدم خوردگی در محیط های اسیدی  بازی و عدم خاصیت آهنربایی کاربرد مناسبی در صنعت دارند.

مشخصات 

سختی بیـــرینگ های سرامیکی نسبت به  بلبرینگ های استلس استیل (  بلبرینگ و رولبرینگ فولادی ) بیشتر است و سرعت کاری آنها به مراتب بیشتر میباشد. و معمولا جنس بیــــرینگ های سرامیکی از جنس های زیر میباشند .

 • (N4Si3)سیلیکون نیترید
 • (Al2O3)اکسید آلومینیوم
 • (ZrO2) اکسید زیرکونیوم
 • (SiC) کاربید سیلیسیوم

جمع بندی ویژگی ها

 • احتیاج حداقلی به روانکارها
 • طول عمر بالا
 • کاربرد چند منظوره در صنعت
 • قابلیت تحمل در بارگذاری سنگین ، سرعت بالا ، دمای کاری بالا
 • راندمان بالا و وزن کم و سایز کوچک
 • احتمال جامپ کردن کمتر بیـــرینگ های های سرامیکی نسبت به سایر بیرینگ های استیل از ویژگی های بارز این بیـــرینگ ها میباشند

 بلبرینگ های تمام سرامیکی

در این بلبرینگ ها هم رینگ و هم ساچمه ها از سرامیک ساخته شده است و از مزیت های دیگر بیرینگ های تمام سرامیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم خوردگی
 • وزن کمتر در حدود ۲/۳ بلبرینگ های استیل
 • مقاومت در برابر اسید ، خون ، اب نمک را دارا است
 • قابلیت کار در محدوده دمایی بین 85- تا 900+ درجه سانتی گراد است اشاره کرد.

بلبرینگ ساچمه سرامیکی و بلبرینگ های هیبریدی

همانطور که بالا اشاره شد بیـــرینگ های تمام سرامیکی مزایای بسیار زیادی دارند لذا تنها مشکل که این نوع بلبرینگ ها دارند قیمت نسبتاً بالا است ، لذا برخی از شرکت های سازنده بیـــرینگ های سرامیکی را بصورت بلبرینگ هیبریدی می سازند (توضیحات اضافه : هیبریدی بمعنای دوگانه در زبان انگلیسی است ، مثلاً برای خودرو‌هایی که هم با بنزین کار میکنند و هم با باتری هیبریدی گفته میشود)  که قیمت مناسب تری نسبت به نمونه مشابه بلبرینگ تمام سرامیکی دارد . در بلبرینگ هیبریدی معمولاً جنس بیرینگ از استنلس استیل است و ساچمه ها از جنس سرامیک می باشند .

بلبرینگ‌های هیبریدی معمولاً بصورت ترکیبب استیل و سرامیک ساخته میشوند که معمولاً این بلبرینگ ها بصورت بدنه استیل و ساچمه سرامیکی در بازار دیده میشوند که به آنها بلبرینگ ساچمه سرامیکی نیز گفته می شود .

  

مقایسه بلبــرینگ های سرامیــکی و بلبرینگ های استیل

بیریــــنگ های سرامیـــکی  وزن کمتری نسبت به بیـــرینگ های استیل دارند و سطح صاف و هموارتر ها موجب ارتعاشات و خستگی کمتر در آنها میشود.

در اندازه گیری های کارکرد دو بیرینگ مشابه سرامیکی و استیل میزان مصرف برق دستگاه در نمونه ایی که از بیرینگ سرامیکی استفاده شده است 10 تا 12 وات کمتر بوده است .

یکی دیگر از ویژگی های بیرینگ های سرامیکی زنگ نزدن آنهاست که به معنای طول عمر بیشتر آنها میباشد البته باید توجه داشت که سطح این بیرینگ ها برای جلوگیری از زنگ زدگی باید محافظت بشود .

قیمت بیـــرینگ های سرامیــکی بصورت کلی نسبت به بلبرینگ های فولادی گرانتر هستند اما دوام و طول عمر بیرینگ های سرامیکی بیشتر از بیرینگ های فولادی و در حدود 5 تا 20 برابر بیشتر میباشند .

کاربرد آن در صنعت ورزش

بر کسی پوشیده نیست که حرکت چرخشی بدون  بلبرینگ و رولبرینگ محال است و حال یکی از کاربرد های نسبتاً جدید برای بلبرینگ و رولبرینگ های سرامیکی استفاده از آنها در صنعت دوچرخه سازی است .

یکی از دلایلی که بلبرینگ و رولبرینگ سرامیکی در صنعت دوچرخه سازی با استقبال خوبی مواجه شده اند ، حرکت نرم و یکنواخت چرخ دوچرخه و صرف انرژی کمتر دوچرخه سوار برای دوچرخه سواری میباشد و یکی دیگر  از مشخصه های  بلبرینگ و رولبرینگ های سرامیکی که آنها را محبوب کرده است این است که غالباً دوچرخه ها در مسیر های خارج از جاده در حال حرکت هستند و تحت تاثیر رطوبت و گل و لای به تدریج کیفیت خود را از دست میدهند ، لذا بلبرینگ های سرامیکی با توجه با ویژگی های منحصر به فردی که دارد عمر بلبرینگ و رولبرینگ های سرامیکی نسبت به نمونه مشابه فولادی تا 30 درصد بیشتر است .

نقطه منفی در مورد استفاده از بیـــرینگ های سرامیکی قیمت آنها میباشد بطوریکه استاندارد ساخت اکثر بیرینگ های سرامیکی برای RPM 10000  است لذا این مقدار کمتر از مقدار مورد نیاز در دوچرخه ها می باشد لذا گاهی گمان میرود که این افزایش هزینه برای بیـــرینگ های سرامیکی به صرفه نیست.

برای آشنایی با  بلبرینگ مینیاتوری | بلبرینگ سایز کوچک  روی لینک کلیک کنید

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید