مقالات

استاندارد ASME section IX-2019

استاندارد ASME section IX-2019

درباره استاندارد ASME

استاندارد استاندارد ASME section IX-2019  که مخفف کلمـــه انگلیســی American Society of Mechanical Engineers ،  بمعنای انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد این استاندارد برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ میلادی در کشور آمریکا بــه منظور ایجاد یک راه کار مدون و قابل اعتماد برای ساخت مخازن تحت فشار و دیگ های بخار بنایان گذاشتــه شد. روانکارها یکی از انواع مواد شیمیایی موثر در میزان استانداردها می‌باشند که برای تهیه محصول اصلی و با کیفیت آن می‌توانید به شرکت چم گروپ مراجعه نمایید.

انجمن مهندسان مکانیک آمریکا یا ASME که غالبـــاً با نام استاندارد ASME مطرح می شود ، در حقیقت یک استاندارد نمی باشد بلکـــه ASME یک سازمان می باشد که در خصوص تدوین و انتشار استاندارد های مهندسی فعالیت دارد این این انجمن تا امروز بالغ بر ۶۰۰ استاندارد و آیین‌نامه را تالیف کرده است، که شامل استانداردهایی در زمینه دیگ های بخار و مخازن تحت فشار، آسانسورها، جرثقیل ها ، پایپنگ ها ، خصوصیات مواد ، بازرسی تجهیزات نیروگاهی و هستــــــه ایی و ….. می باشد .

انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ASME  ، یکی از بزرگترین ناشران مجلات علمی و تخصصی می باسد و همه ساله تعداد زیادی همایش تخصصی و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف مهندسی مکانیک برگزار می‌کند و این انجمن بیش از ۱۳٬۰۰۰  عضو در بیش از ۱۵۸ کشور دنیـــا دارد .

استاندارد ASME SEC IX

استاندارد ASME SEC IX  که نهمیــن بخش از استانداردهای  ASME می باشد ، نام انگلیســی آن Qualification Standard For Welding , Brazing , and Fusing Procedures می باشد یک استاندارد جامع برای تدوین مراحل انجام جوشکاری و لحیــم کاری است .

استاندارد ASME SEC IX  دارای فصل ها و قسمت های مختلفی می باشد کــه در ادامه بررسی می کنیـــم :

بخش اول) مربوط به اطلاعات کلی در مورد جوشکاری

بخش دوم) اطلاعات لازم برای تدوین دستور العمل جوشکاری یا WPS

بخش سوم ) اطلاعات لازم برای صلاحیت عملکردی جوشکاری یا PQR

بخش چهلرم ) مربوط به اطلاعات کلی در مورد لحیم کاری یا Brazing و تدوین مراحل انجام آن

بخش پنجـم ) مربوط به اطلاعات کلی در مورد جوشکاری پلاستیک و تدوین مراحل انجام آن

 

  • برای اطلاع از استاندارد ASME section I – 2013 روی لینک کلیک کنید.
4.9/5 - (53 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید