استاندارد دقت بیرینگ ها شرکت تامین روانکارکارو

استـــاندارد دقت بیرینگ ها به زبان ساده

بیرینگ ها که دسته بزرگتر انواع بلبرینگ ها ، رولبرینگ ها و یاتاقان ها می باشد بر اساس نیاز در دقت های ابعادی و چرخشی مختلفی تولید می شوند که در این مقاله قصد داریم انواع کلاس دقت بیرینگ ها ( بلبرینگ ها و رولبرینگ ها )  را بررسی کنیم . استفاده از روانکار مناسب عملکرد آن را آسانتر و بی نقص تر خواهد کرد می‌توانید برای تهیه روانکار‌های مناسب به شرکت اینگرسولرند مراجعه نمایید.

سوال ؟ چرا بیرینگ ها ( بلبرینگ ها  و رولبرینگ ها ) کلاس های دقتی متفاوتی تولید می شوند ؟ جواب : به علت نیاز های متفاوت ، همانطور که میدانید تولید قطعات صنعتی با افزایش دقت زیادتر میشود و هرچه که بخواهیم دقت تولید را بالاتر ببریم یا به عبارت دیگر تلورانس (تلرانس) ابعادی را کاهش بدهیم هزینه ساخت بالاتر خواهد رفت ، پس طبیعی است که بلبرینگ ها  و رولبرینگ ها   را با دقت های ابعادی مختلف تولید بشوند .

دقت بلبرینگ و رولبرینگ

دقت ابعادی استــاندارد دقــت بیــرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ)

تعیین دقت ابعادی مورد نیاز برای دستگاه بر عهده مهندسین میباشد ، گاهی برای یک دستگاه دقیق لازم است تا جای ممکن دقت را بالا ببریم و گاهی لازم است هزینه تولید را تا جای ممکن پایین بیاوریم که در اینجا است که باید تصمیم بگیریم که بلبرینگ ها ، رولبرینگ ها  را با چه دقتی استفاده کنیم.

شرکت های معتبر سازنده  بیرینگ ‏ها ( بلبرینگ ، رولبرینگ و یاتاقان ) بر حسب شرایط کار آن بیرینگ در شریط مختلف از جمله  سرعت دورانی، میزان بار وارده و دمای کارکرد بلبرینگ ها و رولبرینگ ها را با دقت‏ های متفاوتی تولید می‏کنند ، معمولاً برای شرایط نرمال کارکرد (دما، فشار و سرعت) ، بیرینگ ‏ها با دقت کلاس نرمال تولید می‏شوند.

کلاس های دقت ابعادی بیرینگ ها و استاندارد دقت بلبرینگ و رولبرینگ‌ها

 همانطور که گفته شد بیرینگ ها ( بلبرینگ ، رولبرینگ و یاتاقان‌ها ) در کلاس های مختلف دقت ابعادی تولید می شوند و این کلاس ها بـــه شرح زیر است .

(P در اینجا مخفف Precision بمعنای دقت است )

P6 : دقت برینگ مطابق ISO class 6

P5 : دقت بیرینگ مطابق ISO class 5 (بیشتر از P6)

P4 : دقــت بیــرینگ مطابق ISO class 4 (بیشتر از P5)

EP : دقت بیرینگ برای کاربدهای خاص افزایش یافته است

SP : دقــت بیــرینگ با دقت ابعادی مشابه P5 و دقت چرخشی مشابه P4

UP : دقــت بیــرینگ فوق‏ العاده بالا است  با دقت ابعادی مشابه P4 و دقت چرخشی بیشتر از P4

در اینجا لازم به ذکر است که عمده تولیدات شرکت های مختلف تولید بیرینگ ( بلبرینگ ، رولبرینگ و یاتاقان ) دقت ابعادی نرمال است .

برای آشنایی با صنعت بلبرینگ ایران روی لینک کلیک کنید.

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.