مقالات

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بلبرینگ با رولبرینگ شرکت تامین روانکار کارو

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

در بازار معمولا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها به اشتباه در بیشتر مواقع به عنوان بلبرینگ اطلاق میشوند اما لازم است بدانیم که این دو با هم متفاوت هستند ، در این مقاله قصد داریم به تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ اشاره کنیم . استفاده از روانساز مناسب در کارآیی بلبرینگ و رولبرینگ موثر است. برای روانکار اصلی از نمایندگی شرکت اینگرسولرند درایران روی لینک کلیک کنید.

بلبرینگ از دو کلمه بال + بیرینگ (Ball + Bearing) تشکیل شده است و بمعنای بیرینگ توپی شکل است ، بلبرینگ ها با توجه به نیاز های مختلف در انواع بلبرینگ شیار عمیق ، بلبرینگ خود تنظیم ، بلبرینگ تماس زاویه ایی و بلبرینگ کف گرد تولید میشوند .

رولبرینگ از دو کلمه رول + بیرینگ (Roll + Bearing) تشکیل شده است و بمعنای بیرینگ با لغزنده های استوانه ایی شکل است و با توجه به نیاز های مختلف در انواع رولبرینگ استوانه‌ایی ، رولبرینگ بشکه‌ایی ، رولبرینگ سوزنی تولید میشوند .

نیدل برینگ از دو کلمه نیدل + بیرینگ (Needle + Bearing) تشکیل شده است و بمعنای بیرینگ با لغزنده های استوانه ایی سوزنی شکل است و با توجه به نیاز های مختلف در انواع نیدل برینگ ها تولید میشود که عمده مصرف آنها در ژامبون خودرو است .

تقسیم بندی یاتاقان های غلطشی

معمولاً در تقسیم بندی یاتاقان های غلطشی ، نیدل برینگ ها جزویی از دسته بندی رولبرینگ ها که شکل اجزای چرخنده آن بــه شکل استوانه هایی که بلند و باریک هستند قرار می گیـــرند . لذا باید توجه داشت بلبرینگ و رولبرینگ ها و نیدل برینگ ها زیر مجموعه دسته بزرگتر یاتاقان‌های غلطشی می باشند . تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در شکل اجزای چرخنده آن است و باید همواره توجه داشت نام آنها درست بکار برود توصیه می شود برای اطلاعات بیشتـــر سه مقاله زیر را نیز مطالعه کنیـــد .

۱- مقاله کامل “بلبرینگ به زبان ساده” را مطالعه فرمایید.

۲- مقاله کامل “سیر تا پیاز بلبرینگ ها” را مطالعه فرمایید.

۳- مقاله کامل “همه چیز در مورد رولبرینگ ها “ را مطالعه فرمایید.

 

بلبرینگ شیار عمیق

در بلبرینگ های  شیار عمیق در هر رینگ یک شیار عمیق دایره ایی با شعاعی برابر با یک ساچمه دارد به خاطر وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه ها و رینگ ها این نوع بلبرینگ ها توان تحمل بارهای شعاعی زیاد و مقدار کم  نیرو های محوری را دارند  .

بدلیل تحمل بار های شعاعی زیاد و اصطحکاک کم و توانایی تحمل سرعت های بالا بلبرینگ های شیار عمیق کاربرد گسترده ایی در صنایع مختلف دارند بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه قابلیت تحمل بارهای خمشی را نیز دارند که این نوع بلبرینگ ها برای شفتهای کوتاه که فقط بخواهیم فقط از یک بلبرینگ در انتهای آن استفاده کنیم مناسب است

بلبرینگ شیار عمیق غالبا به ۳ صورت در بازار موجود هستند

۱)بلبرینگ شیار عمیق با حفاظ فلزی (Z یا ZZ)

۲) بلبرینگ شیار عمیق با حفاظ پلاستیکی(RS یا 2RS)

۳) بلبرینگ شیار عمیق بدون حفاظ یا ساده

 

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم دارای پروفیل شیار رینگ خارجی کروی شکل است و همچنین رینگ داخلی دو شیار با مقطع دایره ایی دارد که قفسه ، هر دو ردیف ساچمه ها را روی رینگ داخلی ثابت کرده و تشکیل یک مجموعه را میدهد.

این مجموعه داخل رینگ خارجی بصورت مفصلی میچرخد و خود را با وضعیت شفت تنظیم میکنددر نتیجه مشکلات هم راستا نبودن نشینمگاه بلبرینگ عدم توازی شفت با محور خارجی و خیز شفت اثر نامطلوبی بر بلبرینگ نمی گذارد

بلبرینگ های خود تنظیم با ابعاد متوسط و پر مصرف با حلقه آببند و با گریس کافی تا پایان عمر مفید نیز ارائه میشوند عموما بلبرینگ های خود تنظیم در ماشین آلات کشاورزی ، نوار نقاله ها و ماشینهای ساده کاربرد دارند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی

بلبرینگ های تماس زاویه ایی شیار ها بنحوی قرار گرفته اند که نیرو ها تحت زاویه تماس مشخصی از یک رینگ به یک رینگ دیگر منتقل میشوند بلبرینگ های تماس زاویه ایی در انواع مختلف با زاویه تماس ۱۵ و ۲۵ و ۴۰ درجه ساخته میشوند

بخاطر همین زاویه‌ی تماس بلبرینگ های تماس زاویه‌ی یک ردیفه خیلی بهتر از بلبرینگ های  شیار عمیق ، قادر به تحمل بارهای محوری بالا میباشند هرچند آنها فقط زمانی قادر به تحمل بارهای شعاعی هستند که تحت بارهای محوری نیز باشند

بلبرینگ های تماس زاویه‌ی با زاویه ۱۵ درجه برای سرعتهای بسیار بالا مناسب میباشند و بلبرینگ های تماس زاویه‌ی با زاویه ۲۵ درجه جهت تحمل بارهای محوری بالا مناسب میباشند

 

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند حرکت نیروهای محوری زیادی را قبول می نماید ولی نمی توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی بلبرینگ کف گرد یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند .

آنها از یک صفحه مواج و یک صفحه بدنه و عناصر غلطک با حفاظ تشکیل شده اند ، از این جهت عناصر غلطک به طور مطمئن در این مسیر حرکت هدایت می‌شود . همیشه باید بر روی این بلبرینگ ها بار محوری متوسط که به طور ثابت است اثر نمایند ،  در طراحی سطوح بلبرینگ های شیار دار محوری با بدنه کره ای واشری تخت برای بالانس  انحرافات زاویه‌ایی سطوح در بدنه تعبیه شده است ، بیشترین موارد استفاده از بلبرینگ های کف گرد، برای پذیرش نیروهای محوری در اسپیندل ها با دور بالا است .

 

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ به لحاظ شکل

همانطور که در شکل بالا مشخص است در تمامی بلبرینگ‌  نام برده شده شکل جزء لغزنده بشکل ساچمه و توپی شکل است پس مهمترین و اصلی ترین تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در شکل اجزای لغزنده آنها می باشد .

همانطور که در شکل های پایین مشاهده میکنید در تمامی رولبرینگ‌ها شکل اجزای لغزنده انها بشکل استوانه‌ایی (رول) شکل است .

همچنین میتوانید مقاله کاملی در مورد رولبرینگ ها ” همه چیز در مورد  رولبرینگ ها “ را مطالعه فرمایید.

رولبرینگ استوانه‌ایی

در رولبرینگ های استوانه ایی ، شکل اصلی رولرها و شیار ها استوانه است اما بعلت کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر رولبرینگ رولرها را با فرم سطحی لگاریتمی میسازند . در حال حاضر در طراحی رولبرینگ های استوانه ایی برای تحمل بار بیشتر اصلاحاتی انجام شده است که در این بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ها با پسوند E مشخص میشود در نمونه های یکسان از رولبرینگ های اصلاح شده و نمونه های قبلی با قطر یکسان در انواع دارای پسوند E  شعاع رولر افزایش یافته است که موجب افزایش تحمل بار میشود .

سطح داخلی لبه های رینگ ها برای افزایش روانکاری بیشتر و افزایش ضخامت لایه روغن را در هنگام ساخت به سمت بیرون شیب دار میسازند ، رولبرینگ های استوانه ایی کاربرد زیادی در صنعت دارند از انها در تجهیزات انتقال نیرو ، ویبراتورها و در کارگیر ماشین های ابزار و شفت های دستگاه های برش  مورد استفاده قرار میگیرند .

انواع رولبرینگ استوانه‌ایی

رولبرینگ ها دارای انواع مختلفی هستند ،اگر لبه ها بدون برآمدگی باشند به آنها رولبرینگ شناور گفته می شود . به طرح رولبرینگ های N و NU شناور گفته می شود چراکه رولر ها بسادگی میوانند روی رینگ بدون لبه در راستای محوری حرکت کنند.

طرح رولبرینگ NJ دو لبه روی رینگ خارجی و یک لبه روی رینگ داخلی دارد که میتواند بار محوری را در یک جهت تحمل نماید.

 

رولبرینگ بشکه‌ایی 

رولبرینگ های بشکه ای از نوع خود تنظیم بوده و در نتیجه نسبت به ناهمراستایی زاویه شفت نسبت به محفظه خود ( نسبت به یاتاقان) و یا خم شدن شفت در موقع کار حساس نمی باشند و از این نظر دارای خصوصیات مشترکی با سری بلبرینگ های خود تنظیم هستند ولی رولبرینگ های بشکه‌ ایی در مورد بارهای محوری و شعاعی ظرفیت تحمل بار بسیار بیشتری دارد

این خانواده در واقع بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) های ویژه تحمل بارهای سنگین هستند . در این سری از ساچمه های استوانه ای متقارن بلند با قطر زیاد استفاده شده که بالطبع توانایی تحمل بار بیرینگ را افزایش می دهند. در حال حاضر طراحی داخلی آنها بر اساس آخرین دستاوردهای روز صورت گرفته و ویژگی های از قبیل وجود حلقه راهنما برای هدایت بهتر غلطکها در حرکت و چرخش ، سطح لغزنده کروی منحنی شکل و انجام تصحیحات سطوح بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) موجب می شود که بیرینگ بتواند با سرعت زیاد و تولید حرارت اندک کار کند . همانطور که قبلاً اشاره شد تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در شکل اجزای چرخنده آن ها می باشد . در رولبرینگ های بشکه ای شکل اجزای چرخنده نوع خاصی از استوانه که به شکل بشکه است می باشد

 

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی برای تحمل بارهای محوری و شعاعی ساخته شده اند (تواماً) ساخته شده اند . رولبرینگهای مخروطی یک ردیفه می‌توانند بارهای محوری را صرفا در یک جهت تحمل نمایند بنابراین آنها در کنار یک بیرینگ دیگر که بار محوری در جهت مخالف را تحمل می کنند به کار می روند.

 

4.9/5 - (50 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید