استاندارد ASME section VIII-2019
درباره استاندارد ASME

در این قسمت استاندارد استاندارد ASME section VIII-2019  را بررسی خواهیم کرد . استاندارد ASME که مخفف کلمـــه انگلیســی American Society of Mechanical Engineers ،  بمعنای انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد این استاندارد برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ میلادی در کشور آمریکا بــه منظور ایجاد یک راه کار مدون و قابل اعتماد برای ساخت مخازن تحت فشار و دیگ های بخار بنایان گذاشتــه شد. روانکارها یکی از انواع مواد شیمیایی موثر در میزان استانداردها می‌باشند که برای تهیه اصلی و با کیفیت آن می‌توانید به شرکت نایکو مراجعه نمایید.

انجمن مهندسان مکانیک آمریکا یا ASME که غالبـــاً با نام استاندارد ASME مطرح می شود ، در حقیقت یک استاندارد نمی باشد بلکـــه ASME یک سازمان می باشد که در خصوص تدوین و انتشار استاندارد های مهندسی فعالیت دارد این این انجمن تا امروز بالغ بر ۶۰۰ استاندارد و آیین‌نامه را تالیف کرده است، که شامل استانداردهایی در زمینه دیگ های بخار و مخازن تحت فشار، آسانسورها، جرثقیل ها ، پایپنگ ها ، خصوصیات مواد ، بازرسی تجهیزات نیروگاهی و هستــــــه ایی و ….. می باشد .

انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ASME  ، یکی از بزرگترین ناشران مجلات علمی و تخصصی می باسد و همه ساله تعداد زیادی همایش تخصصی و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف مهندسی مکانیک برگزار می‌کند و این انجمن بیش از ۱۳٬۰۰۰  عضو در بیش از ۱۵۸ کشور دنیـــا دارد .

استاندارد ASME SEC VIII

استاندارد ASME SEC VIII ،یک استاندارد جامع بهمنظور طراحی و ساخت مخازن تحت فشار (Pressure Vessel Design) است . این استاندارد دارای ۳ بخش با نام های DIV 3 ، DIV2 ، DIV1 می باشند که هم دارای قسمت های مشترک و هم قسمت های متفاوت می باشند که معمولاً برای طراحی مخازن از بخش یک و دو بیشتر از بخش ۳ استفاده میشود که در ادامه به تفاوت های آنها اشاره خواهیــــم کرد .

استاندارد ASME SEC VIII اطلاعات خوبیدر خصوص ساخت مخازن تحت فشار با انواع جنس های مختلف مانند انواع فولاد ، چدن ، فلزات غیر آهنی موجود می باشد و بـــه علاوه این اطلاعات در این استاندارد اطلاعات لازم برای ساخت مخازن تحت فشار با روش های ممکن مانند جوشکاری ، لحیم کاری و فوجینگ (آهنگری) ارائـــه شده است . در ضمن باید اشاره کنیـــم که در این استاندارد اطلاعات شرایط کاری مخزن مانند شرایط کاری در شرایط خورنده نیز موجود است که میتوان از آنهـــا استفاده کرد .

تفاوت Div1 , Div 2 , Div3 در استاندارد ASME VIII

مهمتـــرین تفاوت  ASME Div1 , Div 2 , Div3 که می توانیــم اشاره کنیم فشار کاری آنها برای طراحی و ساخت مخازن تحت فشار است بطوریکــه فشار کاری تفاوت  ASME Div1 , Div 2 , Div3 بشرح زیر است .

  • فشار کاری ASME DIV 1  ← 3000 PSI
  • فشار کاری ASME DIV 2  ← 10,000 PSI
  • فشار کاری بالاتر از  ASME DIV 3  ← 10,000 PSI
  • برای اطلاع از استاندارد ASME section XI-2010 روی لینک کلیک کنید.
امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.