“9 نکته که ممکن است درباره روان کننده ها ندانید”،  به احتمال زیاد، شما در مورد روغن موتور شنیده اید. اما آیا می دانید چرا مهم است؟ در مورد گریس چطور؟ یا روغن دنده؟

این روان کننده ها در واقع تقریباً مشابه هستند و تقریباً یک هدف را انجام می دهند و آن محافظت از ماشین آلات در برابر سایش و پارگی روزمره است. اما چه چیزی آنها را از یکدیگر متمایز می کند؟

 

1. روان کننده ها چیست ؟

روغن، گریس، هر دو به تجهیزات مکانیکی کمک می کنند تا به خوبی کار کنند، کارایی را بهبود می بخشند و سایش را کاهش می دهند. روغن و گریس هر دو زیر چتر روان کننده قرار می گیرند، اما کمی با یکدیگر متفاوت هستند، بیشتر در مورد قوام. بیشتر روان کننده ها بر پایه نفت هستند. سپس تقویت‌کننده‌های عملکرد مانند عوامل ضد سایش یا بازدارنده‌های زنگ‌زدگی اضافه می‌شوند تا ترکیبی عالی ایجاد کنند که موتورها و دنده‌ها را روی فرم نگه می‌دارد.

 

2. روان کننده ها به چرخیدن چرخ ها و کاهش CO 2 کمک می کنند

هنگامی که موتورها به درستی روغن کاری می شوند، اصطکاک کمتری بین قطعات متحرک وجود دارد (این موضوع در مورد روان کننده های با ویسکوزیته بالا یا پایین صادق است). این بدان معناست که وسایل نقلیه می توانند کارآمدتر کار کنند و مصرف سوخت را تا 2٪ افزایش دهند. علاوه بر صرفه جویی در هزینه پمپ، مصرف سوخت بهتر نیز به کاهش خروجی CO 2 کلی خودرو کمک می کند.

 

3. مصنوعی بهترین انتخاب است

روغن های موتور تمام سنتتیک عملکرد و محافظت بهتری نسبت به روغن های معمولی یا ترکیبی مصنوعی دارند. این به این دلیل است که مواد مصنوعی حاوی ناخالصی‌های کمتری هستند (موتورها را تمیزتر نگه می‌دارند)، ویسکوزیته نسبتاً ثابتی را حفظ می‌کنند و محافظت طولانی‌تری از سایش موتور را نسبت به همتایان خود ارائه می‌دهند.

 

4. کمک به تولید انرژی باد

وقتی صحبت از انرژی باد می شود، همه چیز در مورد چرخش است. اما بدون روغن کاری مناسب، توربین های بادی نمی توانند چرخش خود را انجام دهند. روانکارهای Mobil در حال حاضر کمک می کنند تا بیش از 40000 توربین بادی در سراسر جهان در حرکت باشند. ExxonMobil و شرکای آن حتی یک کامیون ویژه برای چین، بزرگترین تولید کننده انرژی بادی، طراحی کرده اند تا به توربین های بادی از راه دور در آنجا کمک کند تا به راحتی بچرخند.

 

5. تعویض روغن یکبار نیست

هر چند وقت یکبار باید روغن خود را تعویض کنید ؟ حتما شنیده اید که 3000 مایل استاندارد طلایی است. در حالی که قبلاً چنین بود، بسیاری از روغن های معمولی اکنون می توانند تا 5000 یا 7500 مایل دوام بیاورند. حتی تاثیرگذارتر؟ Mobil 1 Annual Protection فقط هر 20000 مایل یا سالی یک بار نیاز به تغییر دارد، هر کدام زودتر اتفاق بیفتد .

اما حتی اگر یک ماده مصنوعی با ماندگاری طولانی را انتخاب کنید، فرکانس تعویض روغن همچنان به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند میزان رانندگی و شرایط به ویژه آب و هوا و محل رانندگی شما.

 

6. روان کننده ها به عنوان “خون ماشین” شناخته می شوند

چرا تکنسین های مسابقه ای روغن را دوست دارند؟ علاوه بر کمک به اتومبیل های مسابقه ای برای رسیدن به حداکثر پتانسیل خود، بینشی در مورد سلامت موتور نیز می دهد. مشاوران فنی فرمول 1 شان دانت و داریو ایزو از روغن موتور کارکرده نمونه برداری می کنند، دقیقاً مانند یک پزشک که ممکن است نمونه خون بگیرد تا به دنبال مشکلات اساسی باشد تا بتوان قبل از بروز هر گونه مشکل عمده به آنها رسیدگی کرد.

 

7. حتی در ارتفاع 35000 فوتی صاف می مانند

موتور هواپیما به روان کننده نیاز دارد تا پروازی نرم و فرود ایمن داشته باشد. روغن جت باید برخی از سخت‌ترین شرایط را در بین روان‌کننده‌ها تحمل کند و در برابر دماهای شدید از ۴۰- درجه فارنهایت (۴۰- درجه سانتیگراد) تا گرمای ۳۵۶ درجه فارنهایت (۱۸۰ درجه سانتیگراد) مقاومت کند. اکسون موبیل نزدیک به یک دهه را صرف توسعه و آزمایش Mobil Jet Oil 387 کرد، همان روغنی که در طولانی‌ترین پرواز تجاری بدون توقف جهان استفاده می‌شود: از فرودگاه چانگی سنگاپور تا فرودگاه بین‌المللی نیوآرک لیبرتی نیوجرسی.

 

8. رنگ مهم نیست

رنگ گریس را تغییر دهید و همان کار را انجام می دهد. تولید کنندگان رنگ ها را برای کمک به اپراتورها اضافه می کنند تا یک محصول را از دیگری تشخیص دهند زیرا گریس های مختلف اغلب در قسمت های مختلف یک دستگاه استفاده می شود.

 

9. ماندگاری  و پیشرفت

با ظهور فناوری‌های جدید – مانند توربین‌های بادی و وسایل نقلیه الکتریکی و همچنین کاربردهای سنتی مانند تجهیزات پردازش مواد غذایی و موتورهای کشتی – تقاضا برای روان‌کننده‌ها همچنان در حال رشد است.

 

منبع: https://energyfactor.exxonmobil.com/energy-innovation/transportation/nine-things-about-lubricants/

5/5 - (50 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *