مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار

مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار

مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها بسیار حیاتی است چرا که نقش بلبرینگ و رولبرینگ ها در حقیقت مشابه ستون فقرات در بدن انسان میباشد ، و همانطور که بدون ستون فقرات حرکت را نمیتوان تصور کرد بدون بلبرینگ و رولبرینگ ها نمی توان چرخش  را برای دستگاه های صنعتی تصور کر. روانکارها یکی از انواع مواد شیمیایی موثر در عملکرد گریس هستند و در حفاظت از گریس نقش مهمی را ایفا می‌کنند. برای تهیه جنس مرغوب و با کبپیفیت آن می‌توانید به شرکت آجیپ مراجعه نمایید.

لذا برای این منظور بلبرینگ و رولبرینگ ها باید بطور منظم توسط تیم نگهداری و تعمیرات چک شوند تا عملکرد آنها همیشه در بالاترین سطح باشد. چون در بیشتر مواقع کار دستگاه بدون بلبرینگ و رولبرینگ ها غیر ممکن است باید مهندسین نگهداری و تعمیرات توانایی چک کردن عملکرد بلبرینگ و رولبرینگ ها حین کار داشته باشند .

برای مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار به چهار روش کلـــی وجود دارد که به شرح زیر است و هر کدام را در ادامه بررسی می کنیــم .

۱) بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها از طریق گوش دادن :

گوش دادن به صدای بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین چرخش اولین اقدام کار برای مراقبت و نگهداری از بلبــرینگ و رولبــرینگ ها در حیــن کار است . ساده ترین روش برای این منظور استفاده از گوش ها می باشد امـــا این کار غیر کافی و غیر مهندسی است . دستگاه هایی برای افزایش دقت و کیفیت شنیدین وجود دارد که یکی از آنها دستگاه electronic stethoscope است . این دستگاه مبتنی بر دریافت و آنالیز صدا می باشد .

یک از دستگاه های دیگر که برای پایش وضعیت بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار توسعه یافتــه است ، دستگاه های آنالیز ارتعاشات می باشد که با بررسی ارتعاشات قادر اند عدم کارکرد صحیح بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار را به ما گوشزد کنند . برای اطلاعات بیشتر مقاله  [ ارزیابی سلامت بلبرینگ و رولبرینگ ها با آنالیز ارتعاشات ] را مطالعه کنیـــد .

بازرسی بلبرینگ

۲) بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها از طریق کنترل حرارت :

برای این منظور باید از دستگاه Digital Thermometer استفاده کرد  ، که با دقت بسیار زیاد دمای بیرینگ را مشخص میکند ولی اگر به هر علت این دستگاه در دسترس نبود میتوان با قرار دادن کف دست روی یاتاقان از دمای تقریبی اطلاع یافت.

بازرسی بلبرینگ

۳) بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها با ترمو گرافی :

اگر اصطحکاک و سایش بین قسمت های متحرک بیرینگ  افزایش پیدا کند ، مانند کاهش روانکار ، فرسودگی بیرینگ و … سبب افزایش دما بصورت غیر عادی در بیرینگ خواهیم بود .

در بالاتر اشاره شد که میتوان با دست این افزایش حرارت نسبی را بررسی کرد ، اما دقت بالایی ندارد و راه دوم که اشاره شد استفاده از ترمومتر است که دقت بالایی دارد اما نیاز به دسترسی به سطح بیرینگ داریم و برای بیرینگ هایی که روی دستگاه در موقعیت دشوار نصب شده اند شاید بررسی دمای بیرینگ کار دشواری باشد . که در این حالت بهترین روش استفاده از دوربین های ترموگرافی است . استفاده از ترمو گرافی یک روش نسبتـــاً دقیق برای مراقبت و نگهداری از بلبــرینگ و رولبــرینگ ها در حیــن کار است .

۴) بازرسی چشمی بلبرینگ و رولبرینگ ها :

توسط چشم باید سلامتی روغن روانکار یاتاقان را بررسی کرد و از کارکردن درست یاتاقان را ارزیابی کرد گاهی ممکن است به هر علتی کاسه نمد دچار عیب شده باشند و مواد آلوده کننده به داخل بیرینگ راه پیدا کنند . بازرسی چشمی اولین و ساده ترین گام در جهت مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها میباشد .

 

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها

۱) روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با گریس

اجزا بلیرینگ ها باید طبق دستور العمل مشخص شرکت سازنده بصورت متناوب گریس کاری شوند . برای اطلاعات بیشتر مقاله [ راهنمای تجدید گریس کاری بلبرینگ ]  مطالعه شود . مجرای گریس خور را حتما باید قبل از روانکاری مجدد تمیز کرد ، اگر به هر علت بیرینگ داری مجرای گریس خور نباشد ابتدا باید دستگاه متوقف شود و سپس گریس کاری انجام شود روانکاری منظم یکی از گام های مراقبت و نگهداری از بلــبرینگ و رولبــرینگ ها است . برای آشنایی بیشتر [ مقاله ۰ تا ۱۰۰ آشنایی با گریس و انواع آن مطالعه شود ] .

۲) روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با روغن

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با روغن بعد از روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با گریس متداول ترین روش برای روانکاری است . در این روش سطح روغن بلبرینگ و رولبرینگ ها  را باید مرتبـــاً چک کرد و در صورت لزوم روغن را اضافه کرد قبل تعویض روغن ابتدا باید روغن قبلی بطور کامل تخلیه شود سپس با روغن جدید جایگزین شود .

دمای روغن بر روی عمر روغن تاثیر مستقیم دارد هر چه دمای کاری بیشتر باشد عمر روغن کاهش میبابد ، لذا برای شرایط دمای زیر 50 درجه سانتی گراد روانکاری با روش حمام روغن سالی یکبار کفایت میکند و برای دمای  100 درجه سانتی گراد سالی چهار بار باید روغن تعویض گردد . باری دمای  120 درجه سانتی گراد باید هر دو هفته یک بار روغن بیرینگ بصورت کامل تعویض گردد روغنکاری منظم یکی از گامهای مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها میباشد.

تذکر مهم : اینـــــکه روانکاری بلبرینگ ها و رولبرینگ ها باید با گریس انجام بشود یا روغن و یا اینکه چه نوع روانکاری برای آن مناسب است را در دوره {۰ تا ۱۰۰ انتخاب مهندسی گریس } می توانید ببینید .

بازرسی بلبرینگ

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.