سیر تا پیاز بلبرینگ ها شرکت تامین روانکار کارو

بلبرینگ ها جزو زیر مجموعه بيرينگ های غلتشی هستند و  به طور کلی تمام بیرینگ های غلتشی از دو عدد رینگ و مجموعهای از اجزاء غلتنده که در مسیر مشخصی داخل رینگ ها حرکت می کنند، تشکیل شده اند. برای خرید روغن موتور های اصل از نمایندگی آسو روی لینک کلیک کنید.

شکل های استاندارد این اجزاء شامل ساچمه یا رولر استوانه‌ی یا رولر سوزنی یا رولر مخروطی یا رولر بشکه ایی متقارن یا رولر بشکه ایی نامتقارن می باشند. لطفاً با ما همراه باشید تا سیر تا پیاز بلبرینگ ها را مطالعه کنید.

شکل های استاندارد این اجزاء چرخنده در بيرينگ های غلتشی مشخــص کننده نوع بيرينگ غلتشی میباشد بطوریکــــه اگر شکل اجزا اجزاء چرخنده بشکل ساچمه باشند ، به آنها bolbering و اگر شکل اجزاء چرخنده به شکل رول (استوانه یا مخروط) باشد به آن رولبرینگ گفته می شود .

تقسیم بندی انواع بیرینگ های غلطشی

همچنین اجزای غلتنده  با قفس های مهار شده اند تا همواره فاصله آنها از هم ثابت مانده و از برخورد و تماس آنها با جداره بلبرینگ یا رولبرینگ جلوگیری شود و در بیرینگ های قابل تفکیک، قفسه ها وظیفه دیگری نیز دارند که نگه داشتن مجموعه اجزاء کنار هم میباشد. این امر باعث تسهیل در نصب ببرینگ ها میشود اکثرا رینگ ها و اجزاء غلتنده  می باشد. [ مقاله نصب بلبرینگ یا رولبرینگ ها را مطالعه کنید ]

انواع بیرینگ ها بلبرینگ و رولبرینگ

روش ساخت بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ ها )

در bolbering ها اکثر رینگ ها و اجزای غلطتنده را از فولادهای کرم دار میسازند که توانایی سختی پذیری تا مغز قطعه را داشته باشند. در بعضی موارد نیز از فولادهای سخت شونده سطحی استفاده میگردد. البته لازم به ذکر است که شرکت های سازنده بلبرینگ و رولبرینگ این را بصورت یک راز پیش خود محفوظ کردند و هیچگاه اطلاعات دقیق آلیاژ فولاد بکار رفته در محصولات شان را افشا نمیکنند . البتـــــه دو آلیاژ معروف تر که در ساخت بلبرینگ استفاده میشود میتوان به AISI 420 و AISI 52100 اشاره کرد .

بلبرینگ های بزرگ و قطعات بیرینگ های غلتشی بزرگ، مثل bolbering های بشکه‌ایی بزرگ، از کوئچ و تمپر کردن فولاد با قابلیت سختی پذیری سطحی بالا تولید میشوند و فقط سطوح تماس سخت می گردند. در بیرینگهای ویژه که تحت بار و سرعت، حرارت و یاخوردگی بالایی کار میکنند از فولادهای مقاوم به حرارت یا فولادهای زنگ نزن به همراه پلاستیک، سرامیک یا مواد مخصوص دیگر بنا به نیاز استفاده می شود.

در بلبرینگ ها قفس های تولید شده بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ)به روش پرس کاری ورق معمولا از ورق های فولادی ساخته می شوند. البته در بعضی موارد، از ورق برنجی نیز استفاده می گردد. قفسه های یکپارچه نیز از پلاستیک، برنج، آلیاژهای سبک  با فولاد و در بعضی موارد از آهن زینتر شده (تف جوشی شده) یا از رزین فنولی با لایه های الیاف نخی ساخته میشوند. البته اکثرا قفس های یکپارچه از مواد ترموپلاست تزریق شده در قالب، خصوصا از پلی امید تقویت شده با الیاف شیشه تولید میشوند.

انواع شکل ساچمه و رولر در bolbering ها و رولبرینگ ها

1-رولر بشکه ایی رولر بشکه ایی نامتـــقارن در رولبرینگ ها

2-رولر بشکه ایی رولر بشکهای متقارن در رولبرینگ ها

3-رولر سوزنی در رولبرینگ ها

4-رولر استوانه ایی در رولبرینگ ها

5-ساچمه در بلبرینگ ها

6-رولر مخروطی در رولبرینگ ها

شکل اجزای چرخنده در رولبرینگ و بلبرینگ ها

تقسیم بندی انواع bolbering ها 

انواع بیرینگ ها‌ی غلطشی با توجه به طراحی و موارد کاربرد دسته بندی شده اند مشخصه اصلی تمایز بین بیرینگ های شعاعی از بیرینگ های محوری راستای اعمال بار اصلی به آنها میباشد و همچنین شکل اجزای غلتنده نشانه اصلی تمایز بین بلبرینگ ها رولبرینگ ها میباشد.

مشخصه مهم دیگر جهات مهار کردن حرکت شفت توسط  شفت است  مثلا آیا بیرینگ امکان جابه جایی محوری به شفت میدهد؟ یا آیا بیرینگ اجازه حرکت زاویه ایی می دهد تا بتواند خود را با انحراف شفت به هنگام دوران رینگها تطبيق دهد؟ لطفاً تا پایان مقاله سیر تا پیاز بلبرینگ ها با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بدهیم .

پاسخ به این سوال مشخص میکند که بیرینگ از نوع بلبرینگ است یا رولبرینگ ” تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ ” را در اینجا میتوانید مطالعه کنید .

۱) بلبرینگ شیار عمیق 

۲) bolberingخود تنظیم

فروش بلبرینگ

۳) بلبرینگ تماس زاویه ایی

۴) بلبرینگ کف گرد 

بلبرینگ کف گرد

ویدئوی آموزشی انوع بلبرینگ ها در صنعت و کاربردشان و نحوه دستـــه بندی آنها را می توانید بــه صورت فیلم آموزشی در مقاله بلبرینگ ها به زبان ساده مشاهده کنیـــد .

۱) بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ های شیار عمیق که به انگلیــسی بنام Deep groove ball bearings شناختــه میشود پر کاربرد ترین نوع بلبرینگ مورد استفاده در صنعت میباشند .

در این نوع بلبرینگ ها ، در هر رینگ یک شیار عمیق دایرهای با شعاعی برابر با شعاع ساچمه وجود دارد. به خاطر وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه ها و رینگها، این نوع بلبرینگ ها توان تحمل بارهای شعاعی زیاد به همراه مقداربسیار کم  نیروهای محوری را دارند .

لازم به ذکر است اندازه و تعداد ساچمه ها توسط معادلات مربوط و با توجه به الاستیسیته رینگ ها محاسبه میگردد. پس از قرارگیری تمامی ساچمه ها، رینگ داخلی را در موقعیت هم مرکز با رینگ خارجی قرار میدهیم، سپس ساچمه ها را در فضای بین رینگ ها با فواصل مساوی مرتب میکنیم، در این حالت میتوان قفسه را روی ساچمه ها مونتاژ نمود.

اطلاعات بیشتر در مورد بلبرینگ های شیار عمیق

اکثرأ در bolbering های شیار عمیق از قفسه های دو تکه استفاده میشود، این قفسه ها معمولا از پرسکاری ورق فولادی یا برنجی ساخته میشوند. نیمه های قفسه از دو طرف در بلبرینگ قرار گرفته و توسط پرچ یا خم کردن لبه های اضافی خار مانند روی آنها به هم متصل میگردند.

در برخی موارد از قفس های پلاستیکی نیز استفاده میشود. در نمونه های پلاستیکی، لب های نگهدارنده قابل انعطافی تعبیه شده که به همین جهت براحتی و با فشار می توان آن را داخل bolbering و ساچمه ها چفت کرد. در بلبرینگ هایی که کاربرد ویژه داشته باشند از قفسه های یکپارچه ای مشابه قفسه های دو تکه پرسی که ساچمه ها را ثابت میکنند .

بدلیل توانایی تحمل بارهای شعاعی و اصطحکاک کم و توانایی تحمل سرعت های بالا بلبرینگ شیار عمیق کاربرد گسترده ایی در صنایع مختلف پیدا کرده اند .

بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه نیز قابلیت تحمل بارهای خمشی را نیز دارند . بلبرینگ های شیار عمیق قابلیت باز شدن و گریس کاری مجدد را ندارند و برای همین منظورآنها را  گریس کافی تا پایان عمر به بازار عرضه میکنند .

 

بلبرینگهای شیار عمیق نوع s

بلبرینگ های شیار عمیق که رینگ داخلی آنها دنباله داشته باشد را بلبرینگهای شیار عمیق نوع s مینامند. این طرح فقط برای بعضی از موارد خاص به کار میرود. در این نوع از بلبيرینگ به یک طرف رینگ داخلی، یک رینگ قفل کن خارج از مرکز نصب میشود  و یا خود رینگ داخلی بلندتر طراحی شده و روی آن دو پیچ تنظيم تعبیه میشود .

عموما این نوع رینگها حلقه آب بند لاستیکی دو طرفه داشته و حتی در مواردی از زبان های نصب شده روی رینگ داخلی  جهت حفاظت از حلقه آب بند استفاده میشود. معمولا در این نوع بلبرينگ ها سطح خارجی رینگ بیرونی به شکل کروی سنگ زده میشود تا با چرخش داخل محفظه چدنی با فولادی مخصوص  بتواند خود را با اشکالات احتمالی عدم تراز بودن شفت یا اشکال موقعیت قرارگیری بلبرینگ ، تطبيق بلبرینگها عموما در ماشین آلات کشاورزی ، نوار نقاله ها و ماشین آلات ساختمانی به کار میروند.تطبیق بدهند .

بلبيرينگهای شیار عمیق با شیار جازنی ساچمه ها این نوع بلبرینگ در واقع نمونه اولیه بلبرینگ های شیار عمیق بدون شیار جازنی می باشند .

در یک طرف این بلبرینگها روی لبه هر دو رینگ داخلی و خارجی، شیارهایی تعبیه شده که از طریق میتوان براحتی ساچمه ها را داخل بلبرینگ جا زد.

این بیرینگها جهت تحمل بارهای محوری زیاد مناسب نمی باشند، زیرا در آن شیارهای جازنی خارج خواهند شد. چون تقریبا به تمام بیرینگها بار محوری نیز وارد میشود بیرینگهای بدون شیار جازنی کاربرد بیشتری دارند.

بلبرینگ دنباله دار

بیرینگ های دینام

ساختمان بلبرینگهای آهنربایی بسیار شبیه بلبرينگهای شیار عمیق بدون شیار جازنی است. اما چون در رینگ خارجی  خارجی فقط یک لبه وجود دارد، اجزاء آن می توانند براحتی از بیرینگ جدا شوند. پروفيل دایرهای  شکل شیار در رینگ خارجی، از مرکز رینگ به بعد، تبدیل به پروفیل خطی میشود.

بیرینگهای دینام (بلبرینگ دینام) بار محوری در یک جهت می توانند تحمل کنند. به همین دلیل برای مهار نمودن شفت در راستای محوری باید از دو روی هم استفاده نمود. معمولا در این حالت بیرینگها را با لقی محوری کمی مونتاژ می نمایند تا امکان تغییرات جزئی در طول شفت و محفظه بیرینگ وجود داشته باشد.

از آنجا که اجزاء بیرینگهای دینام (بلبرینگ دینام) قابل یاد هستند، میتوان رینگ داخلی با ساچمه ها و قفسه را جداگانه در جایگاهشان نصب نمود. ساچمه ها توسط قفسه ایی با مقطع U شکل از جنس برنج یا فولاد نگه داشته میشوند، البته از قفسه های یکپارچه از جنس پلی آمید تقویت با الیاف شیشه نیز استفاده میشود. قفسه، ساچمه ها و رینگ داخلی، یک مجموعه را تشکیل میدهند. گرچه قطر خارجی تمام رولبرینگ ها تلرانس منفی دارند، ولی تمام بیرینگهای دینام تلرانس  mm 0.01 + دارند منشاء این تفاوت به گذشته باز میگردد.

بیرینگهای دینام  (بلبرینگ دینام) در انواع لوازم الکتریکی کوچک از قبیل دینام، استارت خودرو، جارو برقی، قطب نما و … استفاده شدهاند، ولی رفته رفته جای خود را به بلبرینگهای شیار عمیق میدهند.هم اکنون در اکثر صنایع از بلبرینگ شیار عمیق سری 6000 بعنوان بلبرینگ دینام استفاده میشود

۲) بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم 

بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم که به انگلیــسی بنام Self-aligning ball bearings شناختــه میشود یکی دیگر از نمونه های پر کاربرد  کاربرد  بلبرینگ در صنعت میباشند .

بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم همانطور که از نام آن پیدا است قابلیت تنظیم در شرایط ناهمراستایی شفت را دارد ، در نتیــجه مشکل هم راستا نبودن نشیمنگاه بلبرینگ عدم توازی شفت یا خیز شفت اثر نامطلوبی بر بیرینگ (بلبرینگ) نمی گذارد .

بلبرینگها‌ی خود تنظیم با ابعاد متوسط و پر مصرف با حلقه آب بند با گریس کافی تا پایان عمر مفید نیز اریه می شوند.عموما بلبرینگهای خود تنظیم در ماشین آلات کشاورزی ، نوار نقاله ها و .. کاربرد فراوانی دارند.

۳) بلبرینگ تماس زاویه‌ایی

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی یا به انگلیسی Angular contact ball bearings میباشند ، قابلیت تحمل  بار محوری و بار شعاعی را همزمان دارد این بلبرینگ ها در انواع مختلف 15 و 25 و 40 درجه ساخته میشوند .

در بلبرینگ تماس زاویـــه ایی ، رینگ داخلی و رینگ خارجی آن بطور نسبی با هم جابجـــا میشوند که این موضوع بلبرینگ تماس زاویـــه ایی را قادر میسازد که بار های مرکب را بتوانند با هم تحمل کنند ، بعبارت دیگر همین خاصیت بلبرینگ تماس زاویـــه ایی سبب میشود آنها بتوانند بارهای شعاعی و محوری را بطور همزمان تحمل کنند .
در بلبرینگ تماس زاویـــه ایی هر چه مقدار زاویـــــه تماس آن بیشتر می شود میتواند بار محوری بیشتری را تحمل کند . زاویـــــه تماس در این نوع از بلبرینگ ها به زاویـــه بین خط تماس و رینگ داخل آن مطابق شکل روبه رو اطلاق میشود .

زاویـــــه تماس در بلبرینگ تماس زاویـــه ایی
بلبرینگ تماس زاویـــه ایی درای سه نوع مختبف میباشد که در ادامه آنهـــا را بررسی میکنیــــم .
۱) بلبرینگ تماس زاویـــه ایی یک ردیفه (Single row angular contact ball bearings )

۲) بلبرینگ تماس زاویـــه ایی دو ردیفه یا دوبل (Double row angular contact ball bearings)

۳) بلبرینگ تماس زاویـــه ایی چهار نقطه تماس (Four-point contact ball bearings)

 

اطلاعات بیشتر در مورد بلبرینگ های تماس زاویه ایی

بلبرینگ ها‌ی تماس زاویه ایی یک ردیف خیلی بهتر از بلبرینگهای شیار دار قادر به تحمل بارهای محوری  بالا میباشند بلبرینگ های تماس زاویه ایی یک ردیفه بشکل O , X یا پشت سر هم مونتاژ میشوند که به این چیدمانها به اصطلاح طرح عمومی گفته میشود .

نوع دیگری از این چیدمان ها که اصطلاحاً به آن بلبرینگ محور میگویند با زاویه تماس 15 و 25 درجه میباشند و بلبرینگ های دقیقی میباشد که در تجهیزاتی با محور دوران دقیق و بدون لقی مانند کارگیر ماشین های ابزار (ماشین های تراش ، فرز و سی ان سی ) بکار میروند . طراحی با زاویه‌ی 15 درجه برای سرعتهای بالا و و طراحی با زاویه 25 درجه جهت تحمل بارهای محوری بالا مناسب میباشند .

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی دو ردیفه مشابه بلبرینگهای تماس زاویه‌ایی یک ردیفه با چیدمان O میباشند بلبرینگهای تماس زاویه ایی دو ردیفه قادر به تحمل بارهای سنگین شعاعی و محوری هستند . این بلبرینگ ها در طرحهای بدون حلقه آب بند یا با حلقه آب بند و  رینگ داخلی این بلبرینگ ها در دو نوع قابل جدا سازی و غیر قابل جدا سازی ارائه شده اند.

بلبرینگ تماس زاویه ایی

۴) بلبرینگ کف گرد 

بلبرینگ کف گرد که به انگلیسی Thrust ball bearings میباشد ، قادر به تحمل نیروهای محوری زیاد هستند امـــا این بلبرینگ ها اصلاً قادر به تحمل نیروهای شعاعی نیستند پس در هیچ شرایطی بلبرینگ های کف گرد تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند.

.

تفاوت بلبرینگ های کف گرد یکطرفه و دوطرفه در جهت تحمل بار محوری آنها است به این صورت که بلبرینگ های کف گرد دو طرفه قادز به تحمل بار محوری هم از جهت بالا و هم از جهت پائین هستند امــــا  بلبرینگ های کف گرد یک طرفه فقط قادر به تحمل بار محوری از یک سمت میباشند .

 

سایر بلبرینگ های مورد استفاده در صنعت 

بیرینگ های مقطع باریک 

بیرینگ های مقطع باریک که شکل شان شبیـــه  بلبرینگ های شیار عمیق است ، ابعاد مقطع شان نسبت به قطرشان بسیار کوچک است به همین علت موجب صرفه جویی در فضا و صلبیت و دقت بالا میشوند .

برخلاف استاندارهای سایر بیرینگ ها ( bolbering  و رولبرینگ ها ) که با افزایش قطر ضخامت نیز افزایش میابد تمام اندازه های بیرینگ های مقطع باریک یکسان هستند.

بیرینگ های مقطع باریک کاربرد فراوانی در صنعت هوا و فضا ، فیکسچرهای جوشکاری و ربات های صنعتی دارند .

بلبرینگ مقطع باریکبلبرینگ مقطع باریک

تمامی برند های بلبرینگ به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

 

بلبرینگ | فروش بلبرینگ | خرید bolbering | انواع بلبرینگ 

امیدوارم که در این مقاله سیر تا پیاز بلبرینگ ها اطلاعات مورد نظر خود را در مورد بلبرینگ ها دریافت کرده باشید

برای آشنایی با ۰ تا ۱۰۰ انواع گریس ها و کاربردشان لینک کلیک کنید.

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.