هوزینگ بلبرینگ شرکت تامین روانکار کارو

هوزینگ بلبرینگ و یاتاقان بلبرینگ به زبان ساده

هوزینگ بلبرینگ یا یاتاقان بلبرینگ (Bearing Housing) ، در حقیقت یک پایــه نگهدارنده برای شفت در حال دوران می باشد که معمولاً از آهن یا چدن ریخته شده ساخته می شود ، هوزینگ ها و یاتاقان ها  یکی از اقلام جدانشدنی در سیستم یاتاقان بندی می باشد ، کــه در دو نوع جداشونده (Split Plummer Block Housings) و یکپارچه (Non-Split Plummer Block Housings) در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند. روانکارها یکی عوامل موثر در نحوه‌ی عملکرد هوزینگ بلبرینگ یا یاتاقان بلبرینگ‌ها دارند برای تهیه جنس مرغوب و با کیفیت آن می‌توانید به  نمایندگی پارس مراجعه نمایید.

یاتاقان ها و هوزینگ ها پس از ریخته گری و عملیات حرارتی سطح داخلی شان  سنگ زده می شود تا دقت ابعادی لازم را داشته باشد . در این مقاله فقط به یاتاقان های یک پارچه اشاره خواهد شد برای آشنایی با یاتاقان های جداشونده یا یاتاقان های دوکفه مقاله ۰ تا ۱۰۰ انتخاب یاتاقان های دو کفه ایی را مطالعه کنید .

معرفی هوزینگ بلبرینگ ( یاتاقان یک پارچه )

همانطور که در بالاتر اشاره شد یاتاقان ها به دو دسته جداشونده (Split Plummer Block Housings) و یکپارچه (Non-Split Plummer Block Housings) تقسیم بندی می شوند که در این مقاله ما فقط به نوع یاتاقان های یکپارچه خواهیـــم پرداخت و در مقاله جداگانه دیگر به یاتاقان های دوکفه ایی یا جداشونده خواهیـــم پرداخت .

معمولاً یاتاقان ها با پیچ به روی سطح دیگری متصل میشود ، در صنعت انواع مختلفی از هوزینگ بلبرینگ یا یاتاقان بلبرینگ یا یاتاقان یک پارچه وجود دارد که هر کدام برای شرایط کاری مشخصی طراحی و ساختـــه می شوند که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیـــم کرد .

یاتاقان های یک پارچه معمولاً در صنعت به دو صورت زیر مورد استفاده قرار می گیرند .

۱) در داخل خود دستگاه نصب میشوند .

۲) در بیرون دستگاه نصب میشود تولید و عرضه میشود .

یاتاقان یک پارچه (هوزینگ بیرینگ) بصورت بسته آب‌بند و مهروموم شامل یک بلبرینگ و هوزینگ از جنس آهن یا چدن ریخته گری شده است که به‌صورت پرسی در هم مونتاژ شده است و غیر قابل تفیک است و در اشکال و اندازه های مختلف یافت می‌شود. سطح بیرونی بلبرینگ و سطح داخلی هوزینگ کروی شکل هستند و طوری طراحی‌شده‌اند که قابلیت خودمیزانی دارند. ویژگی اصلی هوزینگ بلبرینگ این است که به‌صورت دوبلکس از هر دو طرف مهروموم‌شده و اجازه ورود روغن، گردوخاک و … را به داخل هوزینگ بلبرینگ یا یاتاقان بلبرینگ نمی‌دهد.

انواع هوزینگ بلبرینگ یا یاتاقان بلبرینگ (یاتاقان یک پارچه)

 

۱) یاتاقان  UCP

یاتاقان  UCP یکی از پرکاربرد ترین نوع هوزینگ بلبرینگ در صنعت میباشد و بصورت زیاد در تجهیزات انتقال نیرو ، گیربکس های صنعتی و … مورد استفاده قرار میگیرند. یاتاقان  UCP در صنعت به اختصار P خوانده میشود مثلاً یاتاقان P204  و ….

۲) یاتاقان UCF – هوزینگ فلنج مربعی

یاتاقان UCF نیز کاربرد خاص خودش را در صنعت دارد و توسط چهار پیچ روی سطح دیگر بسته می شوند. یاتاقان UCF با یاتاقان های UCFC و UCFL هم خانواده است .

۳) یاتاقان UCFL – هوزینگ بلبرینگ بیضی شکل

کاربرد این  یاتاقان UCFL شبه هورینگ فلج مربعی است با این تفاوت که در جاهایی که فضا کمتر است مورد استفاده قرار میگیرد و توسط دو پیچ روی سطح بسته میشود .

۴) یاتاقان UCFC – یاتاقان دایره‌ایی شکل

یاتاقان UCFC با با یاتاقان های UCF و UCFL هم خانواده است . و شکل ظاهری آن دایره ایی شکل است .

نام گذاری هوزینگ بلبرینگ و یاتاقان یک پارچه

شماره فنی یاتاقان ها و هوزینگ بلبرینگ به چه صورت است؟

بصورت کلی شماره فنی یاتاقان ها بصورت دو مشخصه که مشخصه ابتدای آن مشخص کننده نوع یاتاقان و مشخصه دوم مدل و شکل هوزینگ بلبرینگ است نمایش داده میشود و مشخصه ها بعدی به جزییات آن یاتاقان می پردازد . برای مطالعه نحوه شماره گذاری بلبرینگ ها ،  مقاله شماره فنی بلبرینگ ها مطالعه شود .

در اینجا شماره فنی یاتاقان UCP 207 را برای آموزش بررسی میکنیم .

UC در ابتدای شماره فنی به معنای یاتاقان استوانه‌ایی شکل با جای پیچ است .

حرف P بمعنای ساده بودن یاتاقان است .

و قسمت عددی آن از دو بخش تشکیل شده است 07 + 2 که عدد دو به معنی بارگذاری متوسط یاتاقان است .

نکتـــه : برای مشخص شدن بارگذاری یاتاقان ها از دو کد عدد 0 و 2 تشکیل شده است که عدد 0 بمعنای بارگذاری سبک و عدد 2 بمعنای بارگذاری متوسط است .

و در نهایت 07 مشخص کننده اندازه یاتاقان است

⇐انواع یاتـاقان ها را در فروشگاه ببینید :

۱) یاتاقان UCP

۲) یاتاقان UCT

۳) یاتاقان UCF

۴) یاتاقان UCFC

۵) یاتاقان UCFL

 

 

امتیازدهی به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.