آنچه که در مورد زنجیر نقاله و کانوایر نمی دانید!! شرکت تامین روانکار کارو
آموزش انواع تسمه ها (تایم،دینام،نقاله،کانوایر)

آنچه که در مورد زنجیر نقاله و کانوایر نمی دانید!!

آنچه که در مورد زنجیر نقاله و کانوایر نمی دانید!!

زنجیر نقاله که یکی از زیر شاخه های کانوایر است کاربرد فروانی در خطوط تولید دارد ، کلمه کانوایر بر گرفته شده از کلمه انگلیسی Convey به معنای حمل کردن است ، و کانوایر Conveyor  به معنای حمل کننده است . همانطور که در مقاله قبلی تحت عوان ” سیر تا پیاز انواع نوار نقاله ها ” مطالب کاملی در مورد نوار نقاله گفته شده است در این مقاله زنجیر نقاله و کانوایر های خاص را بررسی خواهیم کرد .

زنجیر نقاله چیست و چه کاربردی دارد ؟

زنجیــر نقــاله چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟ زنجیــر نقــاله در واقع تسمه نقاله ای است که با مونتاژ قسمت های یکسان با پین ساخته میشود ، که ساختار زنجیری و لولایی دارد به طوری که قفل شدن قطعات کوچک توسط یکدیگر که با پین به یک دیگر زنجیر نقاله در انواع و سایزهای مختلف تولید می کند .

زنجیر نقاله در صنعت کاربرد فراوانی دارد ، جمله از کاربردهای زنجیر نقاله می‌توان در صنایع غذایی بهداشتی اشاره کرد ، علت محبوبیت این نوع از نوار نقاله ها به علت مقاومت بالای آنها در برابر خوردگی است و همچنین یکی از مشکلاتی که همیشه در  خطوط پرکنی مایعات یا اصطلاحاً شرینگ وجود دارد این است که غالباً نوار نقاله مرطوب است و این مرطویب بودن موجب میشود که اگر که از نوار نقاله پلاستیکی استفاده شود ممکن است باعث سرخوردگی بطری و بسته های مواد غذایی شود و در نتیجه خسارت رسیدن به آنها بشود به علت مقاومت بالای زنجــیر نــقاله در جلوگیری از سرخوردن مواد غذایی روی آنها این نوع نقاله ها در صنایع غذایی محبوبیت بالایی دارند.

 

 

کاربرد زنجیر نقاله ها در صنعت

زنجیر نقاله ها محدودیت‌های نوار نقاله را ندارد چراکه نوار نقــاله در سایزها و ابعاد مشخص و استاندارد تولید می شود و این باعث می شود که اگر سایز مورد نیاز نوارنقاله ما موجود نباشد از مجبور خواهیم بود از سایزی کمی کوچکتر یا سایزی کمی بزرگتر استفاده کنیم ولی در مورد زنجیر نقاله این مسئله اصلاً مطرح نیست به طوری که زنـجیر نقــاله  در سایزها و عرض های مختلف می توان ولتاژ کرد و سایز های مورد نظر را به دست آورد .

زنـجــیر نقاله از لحاظ متریال دارای انواع پلاستیکی و فلزی است که هر کدام در شرایط مختلف و کاربردهای مختلفی دارد ، زنجیر نقاله به طور کلی دارای دو حرکت مستقیم و چرخشی یا زاویه دار تولید می شود .

زنــجـیر نقاله ها از نظر نوع در دو نوع ساده و چرخشی تولید میشوند که کاربرد نوع زنجیر نقاله ساده در گردش به صورت مستقیم است و کاربرد زنجیر نقاله چرخشی در دستگاه های چرخشی است .

انواع نقاله ها و کانوایرهای خاص در صنعت

همانطور که در مقاله های قبلی در مورد زنجیر نقاله و کانوایر مطالبی خدمت شما عرض شد ، در این قسمت قصد داریم در مورد سایر نقاله های خاص که در صنایع کاربرد فراوانی دارند را خدمت شما معرفی کنیم .

۱) نقاله های غلطکی یا کانوایر غلطتکی

نقاله های غلطکی (کانوایر غلطتکی) یکی از نمونه های پرکاربرد کانوایر ها در صنعت هستند این نقاله ها معمولا به دو صورت به همراه الکتروموتور و بدون الکتروموتور که با نیروی دست قطعات روی آن جا به جا می‌شوند در صنعت دیده می‌شود ،  این کانوایرها بیشتر برای قطعات که دارای سایز نسبتا بزرگ مناسب می باشد چرا که اگر قطعات از یک اندازه مشخص کوچکتر باشند باعث می شود که از بین منافذ کانوایر به بیرون خارج بشوند .

۲) کانوایرهای توری یا نوار نقاله های توری

کاربرد نقاله های توری (کانوایر های توری) بیشتر در صنایع غذایی است چرا که در صنایع غذایی مخصوصا درصنایع پرکنی مایعات یا شیرینگ سطح نقاله ها همواره مرطوب است و گاهی این مرطوب بودن موجب لغزش بطری ها مایعات شده و با خارج شدن آنها از روی نوار نقاله موجب خسارت خواهد شد ،  مزیت نقاله های توری این است که در برابر رطوبت مانع سر خوردن بطری ها و ظروف  از روی کانوایر می شود .

۳) نقاله های بالابر با قاشقک

نقاله های بالابر با قاشقک (کانوایر قاشقک دار) معمولا در سطوح شیبدار و حتی ۹۰ درجه استفاده می شود و بیشتر نمونه آنها در برداشت محصولات کشاورزی مانند پستــه و ..  دیده شده است و صنایع سیمان دیده میشوند  وجود قاشک ها در آنها باعث می شود که بتوان حجم زیادی از مواد را بدون خارج شدن از روی کانوایر به نقطه دیگر منتقل کرد .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =