مکانیزیم های برش شرکت تامین روانکار کارو
طراحی مکانیزیم

درس3: مکانیزیم های برش

آشنایی با مکانیزیم های برش

مکانیزیم های برش و قطع کن یکی از مهمترین و پر استفاده ترین مکانیزیم های مهندسی در صنعت می باشند که کاربرد زیادی در صنعت دارند . اساس مکانیزیم های برش که ما در این قسمت از سری مقالات آشنایی با علم طراحی مکانیزیم قصد داریم خدمت شما معرفی کنیم ، مکانیزیم های مکانیکی برش هستند و باید بدانید که ما علاوه بر مکانیزیم های مکانیکی برش ، سایر مکانیزیم های برش مانند برش واترجت ، برش پلاسما و …. داریـم که در این مقاله در مورد آنها صحبت نمی کنیم .

ساده ترین و و متداول ترین مکانیزیمی که در دستگاه های مکانیکی برش مورد استفاده قرار می گیرد ، مکانیزم لنگ است که در مقاله قبلی [ مکانیزیم های تنظیم وزن ] به آن اشاره کردیم .

مکانیزم های برش معمولاً با فشار روی پدال پایی شروع به حرکت می کنند و تيغه بالایی و فک نگه دارنده به طرف پایین حرکت می کند البتــه در برخی از مکانیزیم های برش ، فقط یک تیغه حرکت می کند که این بستگی به نوع طراحی مکانیزیم برش دارد .

آشنایی با متداول ترین مکانیزیم های برش

در شکل زیر ، سه نوع از دستگاه های برش نشان داده شده اند که قادر به انجام برش را با قدرت و ثبات کامل انجام هستند. بدین صورت با چرخش یک دور کامل تیغه ایی که روی مکانیزیم لنگ قرار گرفته است به هم می رسد و عملیات برش را انجام می دهد .

 

در شکل زیر ، یک مکانیزیم برش کامل بهمراه الکتروموتور ، یاتاقان بندی و غیره نمایش داده شده است . در این مکانیزم تیغه ی نشان داده شده به صورت موازی با یکدیگر به حرکت در می آیند و در عین حال وضعیت عمودی خود را در تمام مدت حفظ خواهند نمود و بدین ترتیب عمل برش ماده مورد نظر را انجام می دهند.

دو بازوی لنگ با سرعت ثابت توسط یک با یک پیچ تنظیم مقدار سرعتشان تعیین می شود ، که از این گردش برای جابه جا کردن و تغذیه مواد از میان مکانیزم نیز استفاده می گردد .

 

دستگاه برش کاغذ

دستگاه برش کاغذ با مکانیزم لنگ ساده ترین و و متداول ترین نوع تولید شده از این نوع دستگاه است و معمولاً با فشار روی پدال پایی شروع به حرکت می کنند و تيغه بالایی به صورت مورب به پایین حرکت می کنند و باعث برش کاغذ می شود که در شکل زیر نمونه آن را می بینید .

مکانیزیم برش هلالی

همانطور که خدمت دوستان عزیز توضیح دادیم برای اینکه مکانیزیم برش کارایی لازم خود را داشته باشد لازم است تا انرژی به صورت یکجا و در یک لحظه اعمال شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد . در این قسمت شما دستگاه برش چوب را می بینید که یک تیغه هلالی دارد و به راحتی الوار چوب را قطعه قطعه می کند .

پخش ویدئو

در ویدئو زیر یک دستگاه برش چوب دیگر را می بینید که با استفاده از یک تیغه هلالی ، به راحتی چوب ها را در اندازه دلخواه برش می دهد . مزیت این مکانیزیم این نصب که همانند کمباین بر روی محور توان دهی تراکتور نصب می شود و به سادگی قابلیت اجرا در محل را دارد .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =